Kolejny rekord niskiej inflacji został pobity w czerwcu

Drukuj
Kategoria: Prawo i finanse
Opublikowano

Rekordowo niską inflację w Polsce wyliczył Główny Urząd Statystyczny w czerwcu. Według metody liczenia stosowanej przez GUS w czerwcu wyniosła ona tylko 0,2% licząc rok do roku. To kolejny rekord, po bardzo niskiej stopie inflacji w maju. Tak niskiej inflacji nie było jeszcze nigdy po 1989 roku.

W komunikacie GUS czytamy m.in.:

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2013 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 0,8 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc. Wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,4 proc.), rekreacji i kultury, a także restauracji i hoteli oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (po 0,2 proc.) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,04 pkt. proc., 0,02 pkt. proc. i po 0,01 pkt. proc."

Według Ministerstwa Finansów obecny wynik jest dolną granicą inflacji i w kolejnych miesiącach należy spodziewać się powolnego wzrostu. Prognozuje się jednak, że do końca roku inflacja nie przekroczy 1 procenta.

Inflacja czerwiec 2013

Powered by Bullraider.com
Copyright 2011 Kolejny rekord niskiej inflacji został pobity w czerwcu.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free