Naturalne czynniki chłodnicze - propan R290

Drukuj
Kategoria: Chłodnictwo
Opublikowano

Propan R290 jest to bezbarwny, bezwonny, łatwopalny związek organiczny, należący do grupy węglowodorów nasyconych. Nie wpływa on niszcząco na warstwę ozonową i ma znikomy wpływ na efekt cieplarniany.

 

Czynnik ten ma zastosowanie w:

- dużych instalacjach chłodniczych (przemysł chemiczny i petrochemiczny),

- średnim chłodnictwie komercyjnym,

- małych klimatyzacjach,

- małych urządzeniach domowych,

- zakładach skraplania i rozdzielania gazów.

Propan nie sprawia szczególnych trudności w zakresie tolerancji materiałowej. W przeciwieństwie do amoniaku nie jest agresywny wobec materiałów zawierających miedź, dlatego też może pracować w układach chłodniczych wyposażonych w hermetyczne i półhermetyczne agregaty sprężarkowe.

Jest to czynnik o niskiej wrażliwości na wilgoć, a także niskiej lepkości dynamicznej, dlatego też osiąga małe opory przepływu czynnika w instalacji.

Wadą propanu jest łatwopalność, dlatego też handlowe urządzenia chłodnicze z typową ilością tego czynnika w układzie muszą być wykonane zgodnie z odpowiednimi przepisami przeciwwybuchowymi.

Urządzenia chłodnicze z propanem od wielu lat z powodzeniem pracują w różnych krajach. R290 jest sprawdzonym czynnikiem chłodniczym. Na rynku dostępne są także mieszaniny propanu z izobutanem (R600a) lub etanem (R170).

Powered by Bullraider.com
Copyright 2011 Naturalne czynniki chłodnicze - propan R290.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free